به گزارش پورتال شهرستان اقلید، مسلم صالحی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فروش اوراق قرضه یکی از استراتژی‌های نه چندان موثر دولت برای جبران کسری بودجه است، گفت: اوراقی که دولت مجبور می‌شود، هر ساله در زمان سررسید مقرر مبلغی را همراه با سود به خریدار اوراق بپردازد که این اقدام، وضعیت بودجه‌ای دولت را هر سال تضعیف‌تر می‌کند.

نماینده مردم اقلید در مجلس با اشاره به اینکه صرفه‌جویی در بحث هزینه‌ها بویژه هزینه‌های جاری دولت یکی از بهترین راهکارها برای تامین کسری بودجه است، افزود: هزینه‌های جاری در سیستم و سازمان‌های دولتی زیاد است و باید اصلاح شود.

وی همچنین اصلاح نظام مالیاتی را در کشور راهی مناسب برای تامین بودجه سالیانه دانست و اظهار کرد: اخذ مالیات از منازل خالی و خودروهای لوکس سالهاست در صف اجرا قرار گرفته و هنوز عزم جدی برای انجام آن وجود ندارد.

هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد بهترین راهکار

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: از سوی دیگر باید تلاش شود تا وابستگی بودجه به فروش نفت براساس فرمایشات مقام معظم رهبری کاهش یابد، در وضعیت کنونی با کاهش فروش نفت، بسیار بهتر است دولت هم تلاش کند تا منابع بهتری را در بودجه مدنظر قرار دهد.

صالحی تصریح کرد: جمع‌آوری سرمایه‌های در اختیار مردم و هدایت این نقدینگی به سمت حوزه‌های مولد صنعت و تولید بهترین راهکار برای افزایش بودجه است که البته اکنون دولت تلاش دارد تا با عرضه و فروش سهام شرکت‌ها در بازار بورس این کار را انجام دهد و تا حدودی هم در این موضوع موفق بوده است.

نماینده مردم اقلید در مجلس با بیان اینکه عرضه سهام شرکت‌های دولتی در قسمت‌هایی هم می‌تواند خطرناک باشد، گفت: زمانی که کارخانه‌ای تنها یک تابلو است و در بورس با قیمت بالا خرید و فروش می‌شود پس می‌توان اعلام کرد که رشد حبابی هم در بازار بورس وجود دارد و در صورت ترکیدن عواقب بدی خواهد داشت و شاهد دوباره ماجرای موسسات مالی و اعتباری در کشور خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: فروش سهام در بازاربورس باید در چارچوب و ضوابط مشخص و تابع شرایط انجام شود، بنابراین هدایت نقدینگی به سمت صنایع مولد می‌تواند موجب رشد و توسعه اقتصادی در کشور شود.